Článek do zpravodaje 2013/01

10.04.2013 14:26

Jednou z největších akcí, které v areálu fotbalového hřiště pořádáme, byl již 4. ročník recesistické akce Zásadská pralyže, který se uskutečnil poslední lednovou sobotu. Počasí přálo, svítilo sluníčko, teploty klesly výrazně pod bod mrazu a sněhu bylo také dostatek na přípravu kvalitní tratě. Na startu se tak sešel rekordní počet 48 závodníků v dobových kostýmech. Stylově oblečeno přišlo i několik z celkového počtu 450 diváků. Tradičně se udily klobásy, stánkařky prodávaly chléb se sádlem. Letošní novinkou byl závod dětí. Na historických lyžích se jich na startu sešlo hned 8. Závody odstartoval čestný host – vládce hor Krakonoš. Vítězem se stal Martin Belda ml. z Rumburku před domácí Bárou Vondráčkovou a Ondřejem Rydvalem z Vysokého. V ženské katerogii se na start postavilo 10 dam. Oba závody, jak na 1km krokem klasickým, tak na 100m krokem telemarským vyhrála domácí Pavlína Fišerová. V největším počtu byli zastoupeni muži, startovalo jich hned 30. V dlouhém závodě na 1 km zvítězil favorit Martin Belda ze Šumburku, před Davidem Beránkem z Dalešic a Milanem
Štěpánkem z Haratic. Stejní borci se na stupních vítězů sešli i ve sprintu na 100m, pouze se prohodila pořadí na druhém a třetím místě. Nejlepším z domácích závodníků byl Tomáš Linhart, který obsadil 4. místo ve sprintu a 5. místo v dlouhém závodě. Doplňkovým závodem byla jízda povozů renwolf. V únoru pořádal fotbalový klub také dva zájezdy. Tím prvním byl 14.2. zájezd na utkání Evropské ligy mezi Spartou Praha a Chelsea Londýn. Diváci v něm viděli zblízka hráče posledního vítěze nejprestižnější klubové soutěže Ligy mistrů a těsnou prohru domácí Sparty v poměru 0:1. Hned o následujícím víkendu pořádal FK dvoudenní zájezd na Moravu s návštěvou vinařství, sklípku a degustací místních vín. V sobotu 16.2. se také na zásadském kluzišti uskutečnil již 4. ročník hokejového turnaje O putovní pohár fa Princ. Z důvodu špatného počasí byl turnaj o týden posunut oproti původnímu termínu, proto se do turnaje přihlásilo
méně, konkrétně 6 mužstev. Hrálo se systémem 4 hráči v poli bez brankáře 2 x 8 minut hrubého času. Mužstva byla rozdělena do 2 skupin, poté se hrálo semifi nále a nakonec souboj o 3. místo a fi nále. Vítězem se překvapivě stal výběr zásadských mladých fotbalistů doplněný o jablonecké hokejisty. Překvapivě především z toho důvodu, že v něm nastoupili oba dva držitelé ocenění „poleno turnaje“ z předchozích ročníků Michal Kopal a Petr Blažek. Toto ocenění jim letos „vyfoukl“ trenér našeho A mužstva Libor Lubas, který celý turnaj řídil jako sudí. O týden později se na zásadském kluzišti konaly hned dvě akce. V sobotu se uskutečnil očekávaný hokejový match, kde proti sobě nastoupili hráči ze západu a východu města. Očekávání byla na obou stranách velká a mladí hokejisté ročníků 2002 a mladší, kteří mezi sebou soupeřili, si nedali nic zadarmo. Západ Zásady nakonec zvítězil nad týmem východu 21:7. Nadějné sportovce podpořil i sportovní komentátor a redaktor Robert Záruba, který zápas doprovázel výběrem nejlepších komentářů z OH nebo MS. Začátek celé akce byl v 10 hodin za krásného počasí, které se s přibývajícím časem kazilo. Pro zpestření se před samotným zápasem předvedli všichni hráči při dovednostních soutěžích známých z All Star Games. Hrálo se 2 x 30 minut hrubého času a do utkání nastoupili tito juniorští hráči: Fišer Matěj, Fišer Lukáš, Michael Šourek, Adam Havlíček, Josef Trdla, Jirka Havel, Michal Remisch, Filip Remisch, Filip Höcke, Denis Weber. V neděli již počasí tolik nepřálo, přesto se uskutečnil maškarní na ledě. Sešlo se několik masek, především dětí, pro které byly připraveny různé soutěže o ceny. Pokračoval v teple hospůdky na hřišti, která se zaplnila až do večerních hodin. V sobotu 2.3. se ve fotbalové hospůdce sešlo 9 milovníků „čertových obrázků“, kteří se utkali v klání druhého ročníku turnaje O mistra zásadského mariášnického, memoriálu Josefa Růžičky, vítěze prvního ročníku. Turnaj byl napínavý až do poslední hry, ve které se rozhodlo, že se z titulu mistra radoval zkušený mariášník Václav Lubas před Lexou Růžičkou a Karlem Kopalem. V úvodu roku se také podařilo významně posunout rekonstrukci klubovny v hlavní budově ubytovny a kabin. Zprovozněno bylo plynové topení, které výrazně uspoří provozní náklady budovy, opraveny byly toalety a místnost klubovny byla kompletně zrekonstruována, včetně elektroinstalace, nových omítek, malby a nového kuchyňského koutu s barem. V průběhu března zbývá výškově srovnat podlahu a položit krytinu. Fotbalový klub tímto nabízí, nejenom všem zásadským, možnost využití těchto nových prostor k pořádání oslav či setkání. Již v únoru také začala příprava na jarní část,fotbalové I.B třídy. Zásada se po podzimu nachází na průběžném 4. místě a ráda by se na podobných pozicích udržela. Kádr z podzimní části by neměl doznat výrazných změn. V prvním přátelském utkání na umělé trávě v Desné podlehla Zásada účastníkovi krajského přeboru Velkým Hamrům 3:5 a o týden později porazila sousední Plavy v poměru 3:2. Sezóna mistrovských utkání začíná v Zásadě již 23.3., ovšem vzhledem k počasí a stavu hrací plochy budou utkání s vysokou pravděpodobností přeložena na pozdější termíny. Jak program jarních utkání zásadského A i B mužstva, tak podrobné informace ke kulturním akcím, naleznete na internetových stránkách klubu www.fotbalzasada.cz.