TJ Jiskra Tanvald - SK Zásada 1:5 (1:1)

05.10.2019 15:30

Obě mužstva začala utkání i přes nepřízeň počasí aktivně, kombinačně se dařilo více hostům ze Zásady. Jak to však bývá a jak se říká "fotbal nemá logiku", jako první se do tabulky střelců zapsali horší domácí, již v 7. minutě vstřelil gól René Gallyas po trestuhodné chybě hostujícího stopera Roberta Samko, který domácím "namazal". Z lavičky byli Zásaďáci uklidňováni, že jsou lepším týmem, že se daří kombinačně a že na vstřelení gólů zbývá dostatek času... V průběhu 1. poločasu hosté získali značnou převahu a zároveň si vypracovali řadu vyložených gólových šancí, ze kterých lze jmenovat akce záložníka Luboše Kalouse, útočníků Vojty Šimánka, Marka Šupíka a Dominika Mrkvičky, který dokonce nastřelil po kličce vybíhajícímu domácímu brankáři Michalu Cihlářovi vzdálenější tyč z téměř nulového úhlu. Na trefení konstrukce zařízení to bylo 1:1, protože i domácí Tanvald trefil tvrdou střelou z dálky břevno, po kterém se míč odrazil před branku v tu chvíli ležícího gólmana Zásady Karla Línka, který reagoval na první střelu. Avšak v tento moment výtečně zareagoval a z bezprostřední blízkosti vykryl také dorážku tanvaldského útočníka. Na vstřelené branky to bylo v poločasu také 1:1, neboť hosté v 15. minutě "rozebrali" domácí tým uprostřed pole, kombinace se následně přesunula doprava a po zpětné přihrávce na střed na Luboše Kalouse tento přesnou přihrávkou vybídl nabíhajícího Vojtěcha Šimánka, a ten tentokrát již nezaváhal a tvrdou přesnou ranou napálil míč pod břevno tanvaldské branky. Pokud by do přestávky vstřelili hosté ze Zásady dalších 5 gólů, bylo by to spravedlivé, což se ale nestalo ... Alespoň měli obě mužstva o čem o poločasu přemýšlet. Mrznoucí diváci se jistě bavili pohledným kombinančním fotbalem a správně předpokládali, že ve 2. poločasu padnou další góly. Proto na svých místech i přes nepříznivé studené a ještě k tomu deštivé počasí setrvali.

Začátek 2. poločasu vyšel lépe hostům ze Zásady, byli tak odměněni za fyzicky náročný fotbal, který předváděli do této doby; ve 48. minutě se po rychlé kombinaci založené na přesné přihrávce stopera Roberta Samko, který svým dobrým výkonem několikrát odčinil zaváhání z 1. půle, přesně našel nabíhajícícho Petra Fišera, ten vzal odpovědnost na sebe, prokličkoval se až před tanvaldského brankáře, kterého překonal technickou střelou k pravé tyči; hosté se ujali vedení 1:2. Zásada se nespokojila pouze s těsným vedením o 1 gól, zatlačila soupeře na jeho polovinu a bylo jen otázkou času, kdy potvrdí své ambice ... V 53. minutě se po rychlé kombinační akci zapsal do tabulky střelců Luboš Kalous, gólu předcházela pěkná kombinanční akce na 1 až 2 doteky a pohotové zakončení Vojtěcha Šimánka, jehož střelu domácí brankář neudržel, střelec branky Luboš Kalous tak zakončoval do rozhozené obrany Tanvaldu, vyražený míč doběhl a prostřelil všechno, co stálo stálo před ním, gólman domácích již na 2. zákrok nedostal šanci, po třetí vytahoval naštvaně míč z vlastní sítě. O necelé 3 minuty později se konečně v dnešním zápase dočkal také zásadský Dominik Mrkvička, s přehledem jemu vlastním zvýšil z přesně kopnutého rohu Markem Šupíkem; střelec gólu se "vyšplhal" nad všechny ostatní a umístěnou hlavičkou na zadní tyč pojistil vedení Zásady na 1:4. Hosté vedli proti tanvaldskému gólmanovi jeden útok za druhým; domácí se omezili pouze na breakové akce, které však likvidovali dobře organizovaní obránci Zásady a v dobré formě chytající Karel Línek, vzpurný mladík - naděje zásadské kopané. Po několika dalších zahozených akcích dostal v 85. minutě ideální přihrávku mezi rozestoupené obránce Tanvaldu zásadský rychlík Vojtěch Šimánek, utekl domácím zadákům, bohužel si zřejmě nevšiml vyběhnutého v té době již náhradního brankáře, ten mu ve snaze pokrýt balón obětavě skočil pod nohy, mokrý míč ale neudržel ve své moci - proklouzl mu pod tělem; Vojta Šimánek důsledně balón sledoval, dorazil ho do odkryté branky domácího týmu; zvýšil vedení svého týmu již o 4 góly na konečných 1:5. Nutno podotknout, že utkání se odehrálo v duchu fair play a to i přes těžký vodou zmáčený terén, který dělal oběma týmům starosti zejména při zpracování přihrávek atd.. V 76. minutě došlo dokonce ke zranění, když se ve výskoku srazili domácí gólman se svým spoluhráčem, brankář pro tržnou krvácející ránu na čele utkání nedohrál; musel být nahrazen hráčem z lavičky Alexandrem Koželuhem; zraněný gólman byl odvezen pořadatelem k ošetření. Za zmínku také stojí početná účast fandů Tanvaldu, kteří dělali po celé utkání atmosféru hodnou minimálně divizního utkání; ze svého "kotle" vhazovali na kraj hřiště konfety, ve 2. poločase dokonce spustili ohnivé show svými světlicemi a dýmovnicemi, také svoje fandovství podporovali neutuchajícím zpěvem zakončeným jejich "hymnou" s propůjčeným textem doplněným slovním spojením, které nelze celé zveřejnit ... "krásná je zem, krásnější je moře ..". Zpět k fotbalu - hostující fotbalisté ze Zásady v dnešním utkání opět potvrdili dobrou formu a kvalitní souhru celého týmu, i přes nezdary v zakončení zejména v 1. poločasu si za jednoznačné vítězství připsali do tabulky soutěže další 3 body.

Utkání řídil kvalitě hlavní sudí Marek Purm, na lajnách mu asistovali Heinrich Nestler a Adam Novák.

Sestava mužstva SK Zásada z.s.: Línek (G), Havrda, Samko, Čurda, Růžička, Hanšpach (85. Princ), Kalous, Fišer, Mrkvička (C), Šimánek, Šupík

Sestava mužstva TJ Jiskra Tanvald z.s.: Cihlář (G; 78. Koželuh), Pohl, Kristek (C), Konkoly (46. Vaníček), Horváth, Poselt, Ševic, Gallyas, Mlynář, Škoda (63. Dunka), Duštíra

Branky mužstva SK Zásada z.s.: Šimánek Vojtěch - 15. + 85. min., Fišer Petr - 48. min., Kalous Luboš - 53. min., Mrkvička Dominik - 57. min.

Branky mužstva TJ Jiskra Tanvald z.s.: Gallays René - 7. min.

Žluté karty: 2:3

Červené karty: 0:0